Ґрунт називається родючим, якщо в ньому перебуває необхідна для рослин кількість поживних речовин. Якщо врожайність грядок поступово знижується, а посаджені рослини часто хворіють або виглядають не зовсім правильно, швидше за все причина в зниженні родючості ґрунту. Що можна зробити?

СПОСІБ № 1: ДАЄМО ЗЕМЛІ ВІДПОЧИНОК

Можна дати можливість різним ділянкам землі просто відпочити. Це значить, що цілий рік там не будуть посаджені культурні рослини. А от бур’яни, які відразу підуть у ріст, необхідно вчасно видаляти, не даючи їм можливості піти в ріст і зробити насіння. До зими слід перерити землю на відпочилій ділянці, перевернувши верхній шар униз.

СПОСІБ № 2: ПЕРЕКОПУЄМО БУР’ЯНИ

Найбільш дешевий спосіб поліпшення родючості землі – це скосити з поверхні незасіяної грядки бур’яни, у яких ще не утворилося насіння. Якщо бур’яни стали високими, їх необхідно подрібнити і розкидати по поверхні грядки (шар може досягати 10-15 см), а потім перерити їх на глибину 20-25 см. Під шаром землі бур’яни будуть перегнивати й нададуть ґрунту багато важливих поживних речовин. Структура ґрунту також покращиться.

СПОСІБ № 3: ЗАСІВАЄМО ГРЯДКИ ОЗИМИМ ЖИТОМ

Можна восени, зібравши весь урожай і неглибоко переривши землю, засіяти грядки озимим житом. Навесні перезимоване жито слід глибоко перерити разом з бур’янами, які до цього часу там з’являться. А тіжня через два можна вже сіяти.

СПОСІБ № 4: САДЖАЄМО ГОРОХ, ГІРЧИЦЮ Й ІНШІ СИДЕРАТИ

Використовують для поліпшення родючості й горох. Причому в цьому випадку городник має можливість знімати врожай, але тут важливо не проґавити: перерити бадилля потрібно поки рослини ще зелені, не стали вгасати, не пожухли. Слідом рекомендується посіяти гірчицю, яка після першого заморозку загине. Її відразу перекопують.

Ось трави, які можна саджати з подальшим перекопуванням: вика, люпин, боби, люцерна, рапс, буркун, конюшина, гречка. Ці рослини поліпшують ґрунт і пригнічують бур’яни.

СПОСІБ № 5: ЗБИРАЄМО ОСІННІ ЛИСТИ

Кожної осені природа дарує нам величезну кількість листя. Але ж це теж прекрасне джерело поліпшення родючості ґрунту. Листя збирають. Складають у купу, пересипаючи землею. Листя буде гнити, перепрівати, від високої температури гинуть грибкові спори й личинки. До весни буде готове добриво, яке можна буде вносити в ґрунт.

Не прагнете складати в купу, накладайте прямо на грядки (висотою 15 см). При цьому обов’язково слід полити міцним розчином марганцівки й перерити.

СПОСІБ № 6: САДЖАЄМО ЦІЛЮЩІ РОСЛИНИ

Іноді ґрунту, як і нам, людям, потрібні ліки, щоб відновити себе. У цих випадках саджають деякі лікарські рослини: календулу, чорнобривці, часник і ін.

СПОСІБ № 7: ВИКОРИСТОВУЄМО ДОБРИВА

І, звичайно ж, дуже добре поліпшують урожайність земельної ділянки органічні добрива. Але треба пам’ятати, що це не свіжий гній, який дуже агресивний, тому що знищує рослини, спалюючи їх. Лише перепрівши, гній перетворюється в органічне добриво. Значно більше часу знадобиться для перепрівання пташиному посліду й свинячому гною. А от коров’ячий і кінський гній перепріває швидше.