У зв’язку з військовими діями, які веде Росія на території нашої країни, іноді батьки вимушені задля безпеки своїх дітей відправляти їх за кордон. Проте, не завжди самі батьки мають змогу особисто з дітьми виїжджати за межі України.

       З ким діти можуть перетнути державний кордон та перебувати в іншій державі у період війни?

В Правила перетинання державного кордону громадянами 
України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України  від 27 січня 1995 року № 57 внесені зміни, які спрощують порядок виїзду дітей в період надзвичайного та воєнного стану.

Насамперед, звертаю увагу, що ці правила перетину кордону стосуються дітей віком до 16 років. Відповідно до положень Цивільного кодексу України фізична особа, яка досягла шістнадцяти років має право на вільний самостійний виїзд за межі України.

У період надзвичайного та воєнного стану допускається виїзд за межі України дітей у супроводі одного із батьків або найближчих родичів: баби, діда, повнолітніх (старше 18 років) брата чи сестри, мачухи, вітчима без нотаріально посвідченої згоди батьків дитини. Слід брати до уваги, що для виїзду дитини необхідна наявність паспорта громадянина України або свідоцтва про народження самої дитини, або інших документів, що містять відомості про особу, визнаних Держприкордонслужбою.

Для виїзду у супроводі одного з батьків, баби, діда, повнолітніх  брата або сестри, мачухи, вітчима мають бути наявні документи, що підтверджують сімейні (родинні) зв’язки супроводжуючої особи з дитиною. Такими документами можуть бути оригінал або копія свідоцтва про народження супроводжуючої особи, свідоцтва про шлюб тощо.

Крім цього, у період надзвичайного та воєнного стану допускається уповноваження одним з батьків інших осіб (не родичів), для супроводження дитини, яка не досягла 16-річного віку, під час перетину державного кордону та перебування в іншій державі.

Таке уповноваження здійснюється одним з батьків за письмовою  заявою, завіреною органом опіки та піклування.

Після  прибуття   дітей, за межі України особи, що супроводжують  дитину, зобов’язані  протягом  одного робочого дня звернутися до консульської установи України в країні перебування  для  постановки дитини на тимчасовий  консульський облік.

Маю тверду впевненість, що навіть, якщо батькам прийдеться евакуювати дітей за кордон, це буде на короткий термін та наші діти повернуться додому, в країну переможець, та будуть завжди пишатися тим, що вони є українці. 

Адвокат Світлана Мартиненко

Якщо у Вас виникли додаткові питання по цій темі,  або будь-які інші юридичні питання, Ви можете звернутися за телефоном 067 441 26 27.