В одній із попередніх консультацій мною зазначалося про впровадження виплати компенсацій за прихисток переселенців, які рятують своє життя від війни. На прохання читачів детально інформую про порядок отримання цих коштів.

Насамперед, звертаю увагу: компенсація за комунальні послуги надається лише тим громадянам, які є власниками житла, тобто виплати може отримати той, на кого оформлений будинок, квартира, де розміщені переселенці.       

Для того, щоб податись на компенсацію, власник приміщення повинен зареєструвати своє житло на сайті Прихисток (prykhystok.gov.ua) в розділі оголошень, а саме розмістити оголошення про готовність надати безкоштовно своє житло для розміщення в ньому біженців.  При цьому в поняття «житло», яке Ви готові надати біженцям, входить як окреме житло, так і окрема кімната або спальне місце. 

Після зустрічі людей, наступного ж дня власник житла має зареєструвати їх в місцевих органах влади або в Центрі надання адміністративних послуг при Татарбунарській міській раді. При цьому необхідно буде вказати прізвище, ім’я та по-батькові кожної з розміщених осіб, додавши копії документів, що посвідчують їх особи. Також необхідно подати заяву встановленого зразка на отримання компенсації вартості комунальних послуг.

Компенсацію зможуть отримати всі громадяни України, які безоплатно прихистили у своєму помешканні переселенців з областей, де ведуться бойові дії.

Розмір компенсації становитиме 14,77 за одну людину на добу. Тобто, в місяць максимальна сума може становити до 457 гривень за кожного прийнятого переселенця. Звертаємо увагу, незалежно від того, Ви надаєте біженцю окреме житло, кімнату чи спальне місце – розмір компенсації не змінюється. Точна сума компенсації залежатиме від кількості прийнятих біженців та кількості днів, які вони провели у господаря вдома.       

Одночасно, в разі зміни кількості мешканців – необхідно подати заяву з інформацією про зміну переліку осіб, розміщених  в жилому приміщенні. Такі списки необхідно буде подавати до 5 числа кожного місяця.  Після чого, до 20 числа наступного місяця буде здійснена виплата компенсації комунальних послуг, на карту, яка буде вказана заявником.

Чи можливо отримати компенсацію, якщо у Вас вже живуть біженці і Ви не зереєстували своє житло на сайті Прихисток?

– Можливо. Для цього все одно треба зареєструвати своє житло на вказаному сайті, але при реєстрації необхідно поставити відмітку у віконці під назвою «У мене вже живуть біженці».  

На жаль, війна не закінчується так швидко, як нам би хотілося. Міжнародна організація міграції нарахувала в Україні вже 6,5 мільйонів внутрішньо переміщених осіб. Давайте допоможемо державі розселити тих, хто тікає від війни. Якщо маєте можливість прихистити інших – зареєструйте своє житло на сайті Прихисток, це зовсім не складно. Але це дасть змогу завчасно дізнатися про можливість прихиститися у Вас тим, кого війна продовжує виганяти з рідних осель.

І наостанок.  Як радує око читати на сайті «Прихисток”, що більшість власників житла на питання про те, який проміжок часу вони можуть дати прихисток біженцям, відповідають  «ДО ПЕРЕМОГИ».  Мені здається, такими діями ми теж наближаємо перемогу.

Світлана Мартиненко, адвокатесса