Сьогодні зусилля кожного задля Перемоги України дуже важливі і робота є для кожного. Однак провідна роль у національному спротиву на місцях відводиться військовій  територіальній обороні. Саме бійці територіальної оборони охороняють від ворога безпосередньо наш край, виконують завдання по виявленню диверсійних груп рашистів, та якщо того потребуватиме військова ситуація – будуть боронити наш землю нарівні зі Збройними Силами України.

У цій консультації роз’яснюємо правовий статус бійця військової територіальної оборони –  добровольчого формування територіальної громади (далі — ДФТГ).

Відповідно до законодавства ДФТГ — воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони.

Членом добровольчого формування може бути громадянин України віком від 18 років, який проживає на території громади, де діє добровольче формування, який пройшов медичний, професійний та психологічний відбір.

З добровольцем територіальної оборони повинен укладатися контракт за формою, яка затверджена наказом Міністерства оборони України від 07.03.2022 р. № 84.

До складу ДФТГ не може бути зарахована особа, яка була раніше засуджена до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, крім реабілітованої, або яка має дві і більше судимостей за вчинення умисних злочинів.

Необхідно звернути увагу, що членство у ДФТГ не звільняє від обов’язку проходження строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації та  військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Відповідно до статті 24 Закону України «Про основи національного спротиву» на добровольця, який уклав контракт, поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Це означає, що пільги, гарантії та компенсації, які мають військовослужбовці та члени їх сімей згідно вказаного закону, поширюються і на членів добровольчих формувань територіальної громади.

Так, зокрема, за добровольцями територіальної оборони зберігається робоче місце, посада та середній заробіток, згідно статті 119 Кодексу законів про працю України. Документами, що підтверджують участь їх в територіальній обороні є контракт добровольця територіальної оборони, копію якого необхідно надати керівнику на роботу.  

Також, добровольцям тероборони надається статус учасників бойових дій, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

І наостанок.

У столицю, де я зараз перебуваю, повертаються кияни, тому нерідко є черги в магазини, банки, поштові відділення тощо. І як зворушливо спостерігати, коли люди без жодного слова розступаються та надають можливість першочергово зайти бійцю ЗСУ чи тероборони. Бо всі розуміють: бійці поспішають, бо боронять нашу землю там, на передовій.    

Величезна шана та подяка тим чоловікам, які стоять в теробороні. Завжди повертайтеся додому,  ми щохвилини чекаємо Вас та молимося за Вас.       

Адвокат Мартиненко Світлана