Хлопців так складно зібрати разом, щоб зробити сімейне фото! У кожного свій клопіт, своя справа. Їхня тендітна матуся Лілія теж не сидить на місці. Утримувати велику родину, де зростає шестеро хлопців-молодців – завдання не з легких.

Отже, знайомтеся: велика родина Лілії Миколаївні Бучумаш, де разом з мамою у радості й у смутку живуть брати Микола (17 років), Костянтин (15 років), Кирило (13 років), Максим (10 років), Дем’ян (7 років) і Давид (4 роки). На перший погляд – звичайна сільська родина. Але це всього лиш перший погляд. Якщо напроситися до них у гості, й завітати до господи з гостинцями, то можна помітити, що в хаті, де живе шестеро хлопців! – ідеальний порядок і чистота.

У літню спеку тут прохолодно і затишно. Максим і Дем’ян дивляться мультики на великому екрані домашнього кінотеатру. Найменший чотирирічний Давид у дитсадочку. Найстарший Микола, цьогорічний випускник, відпочиває у спальні, бо з раннього-ранку вже натрудився по господарству, а воно у них велике!

Три корови, десять кіз, кролі, кури, гуси, качки, великий город біля хати. Ще й баштан мають, якраз кавуни, дині визріли, треба їх збирати й продавати.

Двоє середніх хлопців – Костя і Кирило на полі збирають і сортують вирощений врожай, і нині кожна хвилина на вагу золота.

Лілія показує мені своє господарство, спокійно розповідає про життя-буття.

“Чому хлопці ростуть без батька?” – питаю.

І Лілія розповідає, що, напевно, не витримав тягар багатодітної родини і покинув їх, коли найменшому був рік-півтора.

“Олександр (колишній чоловік) пішов до іншої жінки, – каже Лілія, мені тепер доводиться самотужки піднімати хлопців на ноги. Ну, як самотужки… Ми разом всі працюємо, сини допомагають мені по хазяйству, у нас кожен має свої обов’язки. Старший Микола в цьому році закінчив школу, поступив у Одеський центр професійної освіти, вчитиметься на плиточника-лицювальника, маляра-штукатура. Роботяга він у нас, береться за будь-яку роботу.

Та й менших хлопців теж не треба заставляти, гуртом же працювати легше, ніж одному, та й цікавіше”.

Лілія веде мене в комору, показує врожай картоплі, ось зерно складене в мішках, там часник косами звисає зі сволока. Цибуля вже на горищі, хлопці поскладали.

На городі пасеться телятко. Сіно й солома в тюках складені. А он там, у сараї ще одне маленьке телятко, нещодавно народилося, ледве його врятували, – каже хазяйка. Декоративні кролі стрибають у клітках, а ось малесенькі кроленятка окремо з кролицею ховаються від спекотного сонця. Кури, качки гуляють по двору. У громадській отарі пасуться десяток кіз, яких треба періодично доїти. Сусідню хату Лілія викупила під сарай, зараз там йде ремонт.

Щиро дивуюсь: “Як ви все встигаєте?!”

“Прокидаюсь о п’ятій годині ранку, йду корів доїти, хлопцям поки не доручаю цю справу, жалію їх – посміхається жінка. – Двічі на тиждень їду маршруткою в Татарбунари на базар, там у мене є постійні замовники, продаю молоко, сир, сметану. Не завжди в ці дні встигаю виганяти корів на пасовище, менші хлопці Максим і Дем’ян виводять їх та припинають на вигоні самостійно. Ось наш Дьома недавно став зіркою ютубу, – сміється Лілія, – зняли його на відео, як він з коровою зранку йде по узбіччю”.

“А ви не боїтеся від­пускати хлопців далеко від хати? Тут же траса, машини на море їдуть?” – питаю у Лілії.

“Коли корови переходять дорогу, будь-яка машина пригальмує, – аргументує жінка. – Та й не кожного дня вони одні ходять. В основному я сама виганяю корів, потім о 2 годині дня йду на вигоні доїти корів, хлопці мені допомагають молоко нести. А поки я дою, вони в річці купаються. Та й літо вже закінчується, хлопці в школу підуть, буду сама корів виганяти на пасовище”.

Корови – основні годувальниці великої родини. Державної допомоги не вистачає на утримання дітей, тому треба шукати додаткові резерви для утримання такої великої сім’ї. В селі не багато варіантів для заробітку – тільки особисте господарство.

Тим не менш, це не заважає родині жити досить комфортно: на кухні великий холодильник, є морозильна камера. У ванній кімнаті працює сучасна пральна машина. Паровий пилосос допомагає утримувати житло в чистоті.

Та ця розповідь була би неповною, якщо не повідомити нашим читачам, що у Лілії крім синів є ще дві дорослих доньки: старшій Олександрі 25 років, вона в Ізмаїлі отримала професію кондитера, і меншій Світлані 21 рік, вона вчилася в Одеському педагогічному університеті на фізико-математичному факультеті та успішно закінчила його. Дівчата обидві заміжні, старша живе і працює в Сараті, менша залишилася в Одесі.

Питаю у Лілії, чи хотіла би вона жити у місті, а вона посміхається й каже:

– Своє село я не проміняю ні на які городські принади! У нас тут теж можна добре жити, тільки працювати треба. Якщо батьки працьовиті, то й діти до роботи звикають, бо знають, що працюють для себе, на власний добробут. Можливо, комусь здається, що це рабський труд, то хочу сказати, що той, хто сам на себе працює, отримує і вигоду, і задоволення від результатів. Сподіваюсь, що й мої сини, які зараз допомагають мені, з роками оцінять і дякуватимуть за цей життєвий досвід. Працьовита людина скрізь собі знайде роботу, і в маленькому селі, і у великому місті. І як збираємося увечері всі вдома, за одним столом, так серце радіє, що нас багато! Хата гуде, наче вулик!

Ось така звичайна родина живе у Лиманській сільській об’єднаній громаді, в маленькому селі Зарічному.

Як каже Трапівський сільський староста Дмитро Чіфлікчі, цю дружну сім’ю можна характеризувати тільки добрими словами, бо таких дружних роботящих хлопців ще довго треба пошукати. “Вони горою стоять один за одним, і слугують добрим прикладом для інших. Побільше б таких родин, гляди й села наші процвітали би й розвивалися!”

Вікторія Алєксєєнко, фото авторки