10 лютого у приміщенні обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти КЗГО «Одеська академія безперервної освіти Одеської обласної ради» відбувся круглий стіл, по завершенню якого відбулася церемонія вручення мобільних інклюзивно-ресурсних центрів громадам області. У заході взяли участь голова Одеської ОДА Сергій Гриневецький, перший заступник голови Одеської облради Олег Радковський, голова Одеської РДА Юрій Крук, представники профільних департаментів та громад області

За активної підтримки Одеської обласної державної адміністрації та обласної ради, Одеського обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти, 10 лютого, Татарбунарська громада отримала мобільний інклюзивно-ресурсний центр, який представляє собою спеціально обладнаний автомобіль, призначений для дітей з особливими потребами та обладнанням для проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дітей.  Кожен автомобіль обладнаний дидактичними матеріалами для проведення корекційної роботи логопеда, психолога та дефектолога, що є універсальним, підходить для обстеження, корекції, навчальної діяльності діток різного віку та з різними особливостями розвитку.

Ключі від автомобіля з рук голови обласної державної адміністрації Сергія Гриневецького отримали Тататрбунарський міський голова Андрій Глущенко та директорка комунальної установи Татарбунарської міської ради «Татарбунарський інклюзивно-ресурсний центр» Олена Ігнатенко.

Андрій Глущенко важає це знаковою допомогою держави місцевим громадам у сфері їх гуманітарного розвитку та впевнений, що такий крок значно покращить умови виховання та навчання дітей, які потребують особливого підходу. Спеціальний мобільний автомобіль буде надавати відповідні соціальні послуги дітям з особливими потребами Татарбунарської і Лиманської громад.

 Директорка комунальної установи Татарбунарської міської ради «Татарбунарський інклюзивно-ресурсний центр» Олена Ігнатенко радіє, що “тепер для  дітей з особливими потребами  Татарбунарської та Лиманської громад послуги психолого-педагогічного супроводу та комплексної оцінки розвитку  фахівцями інклюзивно-ресурсного центру стануть більш доступнішими та мобільнішими. Тепер нам стане набагато легше охопити та супроводити, навіть у найвіддаленіших населених пунктах громад, дітей віком від 0 до 18 років. І не побоюсь повторити за своїми колегами, це говорить про успішну стратегію розвитку інклюзивної освіти. Тож долаємо бар’єри разом”.

*   *   *

Мобільні автомобілі, придбані за кошти державного бюджету, окрім нашої громади, отримали ще сім інклюзивно-ресурсних центрів області – Доброславський (Одеський район), Березівський (Березівський район), Великомихайлівський (Роздільнянський район), Подільський (Подільський район), Болградський (Болградський район), Саф’янівський (Ізмаїльський район) та обласний ресурсний центр підтримки інклюзивного навчання комунального закладу вищої освіти «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради». До речі, обласні депутати вже опрацьовують програми для забезпечення такими ж мобільними інклюзивно-ресурсними центрами усі громади області.

Зазначимо, що у 2021 році інклюзивне навчання було організовано у 425 закладах загальної середньої освіти Одеської області, де навчаються 2375 дітей із особливими освітніми потребами. Порівняно з 2020 роком, показник охоплення інклюзивним навчанням дітей з особливими освітніми потребами в нашій області зріс на 62%. Сьогодні Одещина має 40  – найбільшу кількість в Україні ресурсних центрів, але враховуючи те, що Одеська область – найбільша за територією та має найбільшу кількість об’єднаних територіальних громад, то однією із проблем щодо супроводу навчання здобувачів з особливими освітніми потребами є бар’єрна недоступність та віддаленість сімей з дітьми даної категорії від інклюзивно-ресурсних центрів, що унеможливлює належний психолого-педагогічний супровід фахівцями інклюзивно-ресурсних центрів. Саме тому Одеська облдержадміністрація спільно з облрадою, прийняли рішення виділити кошти і придбати спеціально оснащені автомобілі, щоб фахівці з центрів громад, могли доїхати до кожного населеного пункту і надати необхідну допомогу. А наявність спеціального автомобіля в обласному ресурсному центрі підтримки інклюзивної освіти ще й дасть можливість створити мобільну бригаду фахівців з числа фахівців  ресурсного центру для надання підтримки і методичної чи практичної допомоги  дітям з особливими освітніми потребами, їх батькам чи педагогічним працівникам.