Білгород-Дністровський районний сектор №2  філії ДУ «Центр пробації» в Одеській області, що у місті Татарбунари, працює наразі щоденно, але з урахуванням воєнного стану.

Засуджені, які мешкають у населених пунктах, де транспортне сполучення налагоджене з містом Татарбунари,  з`являються на реєстрацію у наш підрозділ.  Доводиться виявляти турботу про тих осіб, у яких з різних причин відсутні документи, що засвідчують особу, тому що перепустку через блокпост на в`їзді-виїзді вони можуть не пройти. Як наслідок, ці люди запізняться або не прийдуть на громадські роботи, на які потрібно з’являтися своєчасно. Ми зв’язуємось з дільничними офіцерами поліції, які допомагають супроводжувати таких підоблікових.

У такий важкий час засудженим надаються роз’яснення обставин та подій в Україні, щоб вони уникнули порушень діючого законодавства. Так, спеціалістом Арцизького місцевого центру бюро вторинної правової допомоги Інгою Дмитрієвою було проведено з засудженими бесіду на тему: «Комендантська година: порядок введення та обмеження, які встановлюються законодавством».

Така правова консультація є роз’ясненням та носить інформаційний характер  про обмеження, які діють під час комендантської години, перепустки, контроль за дотриманням комендантської години та повноваження патрулів, відповідно до Закону України “Про правовий режим воєнного стану” та Закону України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні».

Комендантська година – тобто заборона перебування у певний період доби на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень. Запровадження комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування здійснюється лише за наявності реальної загрози життю і безпеці осіб, інтересам суспільства або держави. Визначаються: час, протягом якого діє комендантська година, межі території, способи здійснення заходів щодо підтримання правопорядку, порядок руху усіма видами транспорту, порядок створення, функціонування і місцезнаходження комендатури та її склад.

Важливо! Під час дії комендантської години  продовжують виконувати свої завдання Збройні Сили, Держ­спецтрансслужба, Національна гвардія, Держприкордонслужба, Національна поліція, СБУ, ДФС, ДМС, ДСНС.  

Комендантські патрулі на території, де запроваджено комендантську здійснюють контроль за дотриманням порядку та мають право:

– затримувати і доставляти в органи або підрозділи Національної поліції осіб, які вчинили або вчиняють правопорушення;

– перевіряти в осіб посвідчення, документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, за потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, які ними перевозяться;

– вилучати в осіб предмети, які є знаряддям, засобом або предметом правопорушення, і передавати їх органам або підрозділам Національної поліції;

– тимчасово обмежувати або забороняти рух транспортних засобів;

– входити (проникати) на територію та у приміщення підприємств, установ і організацій, у житлові та інші приміщення, на земельні ділянки;

– використовувати із службовою метою засоби зв’язку і транспортні засоби, що належать особам (за їх згодою), підприємствам, установам і організаціям;

– застосовувати відповідно до законодавства заходи фізичного впливу, зброю і спеціальні засоби.

Також  спеціаліст Бюро правової допомоги  Інга Дмитрієва  роз’яснила підобліковим,  що загрожує при скоєнні порушень, а саме:

– особи, які вчинили кримінальні та адміністративні правопорушення затримуються в визначеному порядку. Протягом комендантської години   патруль має право затримувати, перевіряти  наявність документів, які б давали право на перебування на вулиці, чи підтвердити обставину про відсутність таких документів у даної особи, а також встановити причину порушення комендантської години;

– за непокору законному розпорядженню або вимозі патруля, на порушника може бути накладено стягнення відповідно до статті 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

– за вчинення опіру порушника під час комендантської години може бути притягнуто до кримінальної відповідальності за статтею 342 Кримінального кодексу України.

Такі роз’яснення вкрай важливі особам, які не завжди обізнані та мають конфлікти з законом.

Алла Мукієнко, начальник сектору пробації, м. Татарбунари