Конституція Пилипа Орлика прибула в Україну вперше за 311 років з часу свого створення. Документ привезли у межах святкування 30-тої річниці незалежності країни, для тимчасового експонування. Усі охочі зможуть побачити цей історичний документ з 16 серпня до 14 листопада 2021 року в Софійському соборі в Києві.

Національний архів Швеції погодився надати в позику оригінал латиномовної версії Конституції, написаний рукою Пилипа Орлика, лише після багатомісячних перемовин.

Конституція Пилипа Орлика — це документ, укладений 5 квітня 1710 року між гетьманом Пилипом Орликом та козаками, який вважають першою Конституцією України та однією з перших у Європі. Вона містить преамбулу, 16 статей та присягу гетьмана.

Документ фактично проголошував в Україні незалежну республіку з протекторатом шведського короля замість підданства царю, що було великим кроком уперед у політичній думці того часу. Хоча реальної сили Конституція Пилипа Орлика так і не набула, оскільки складалася на чужині, а її творці не мали змоги повернутися на батьківщину, але в історії вона залишилася як оригінальна правова пам’ятка, яка вперше в Європі обґрунтовує можливість існування парламентської демократичної республіки.