29 жовтня Президент України Володимир Зеленський розпочав робочу поїздку до Одеської області. Глава держави взяв участь у засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад в Одесі, на якому розглянули питання протидії поширенню коронавірусної хвороби, початку опалювального сезону, та поставили нові завдання – стратегічний розвиток Одеси і відродження науково-дослідного флоту України. Також Володимир Зеленський оглянув новопридбаний Україною криголам «Ноосфера» та будівлю Одеського національного художнього музею. Продовжився візит Президента в Ізмаїлі, де він відвідав об’єкти програми «Велике будівництво» – відремонтоване приймальне відділення лікарні та новозбудований Палац спорту.

КРИГОЛАМ «НООСФЕРА» ДЛЯ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

Науково-дослідний криголам «Ноосфера» придбаний коштом держави та забезпечуватиме логістику для української антарктичної станції «Академік Вернадський».

Цей криголам раніше перебував у складі Британської антарктичної місії під назвою James Clark Ross. Цього року судно продали Національному антарктичному науковому центру Міністерства освіти і науки України. 5 жовтня 2021 року криголам зайшов у акваторію Одеського порту. Портом його приписки визначено Одесу.

Відтепер українським дослідникам будуть доступні майже 90% дна Світового океану. Наявність такого судна, пристосованого до роботи в умовах низьких температур, дає змогу значно розширити діапазон наукових досліджень.

Після проходження всіх необхідних процедур та зміни назви судна на «Ноосфера» криголам уже цьогоріч вийде в океан і візьме курс на Антарктиду в напрямку української полярної станції «Академік Вернадський».

СТРАТЕГІЯ РОЗВИТКУ МІСТА ОДЕСИ

Як розповів член експертної групи, що працювала над підготовкою проекту розвитку Одеси, урбаніст Максим Головко, передбачається впорядкування фасадів будівель, озеленення, облаштування вулиць і публічного простору за принципами доступності та інклюзивності.

На початку заплановане облаштування декількох пілотних вулиць міста, зокрема Пушкінської, Рішельєвської, Грецької та вул. Буніна. Вже добудовують бульвар Жванецького, біля якого може з’явитися парк та нові зони для активностей.

З метою створення нових центрів тяжіння в межах пілотного проекту заплановано реставрацію чотирьох одеських музеїв: археологічного, літературного, художнього, а також Музею західного та східного мистецтва.

Крім того, у проекті – покращення траси здоров’я, на якій можна розташувати зони для спорту та відпочинку.

Щоб до центру Одеси було зручніше дістатися, заплановане будівництво дорожньої інфраструктури.

Також розглядається можливість побудови Odesa Arena, яка може стати майданчиком для проведення культурних заходів.

ВІДРОДЖЕННЯ НАУКОВОГО-ДОСЛІДНОГО ФЛОТУ УКРАЇНИ

Володимир Зеленський поставив уряду завдання розробити повноцінну масштабну програму відродження науково-дослідного флоту України на 5-10 років, яка включатиме будівництво 36 наукових суден. 

За його словами, це надає Україні великі можливості для вивчення океанічних ресурсів та участі на рівних у глобальних проектах. Президент наголосив, що Світовий океан – простір, де відбувається найбільше наукових відкриттів у XXI столітті, і щоб мати гідне місце в цьому просторі, наша країна має будувати свої судна.

«Ми пропонуємо поставити собі таку високу планку, вона непроста, але дуже логічна. 36 наукових суден, із них 12 океанських, льодового класу. Ви запитаєте, чому стільки? Це дуже символічна цифра. Все просто. Саме стільки суден становив науковий флот України в 1991 році. Коли я став Президентом, коли з’явилася наша команда, наукових суден в Україні було аж нуль. За 30 років втратили 36 кораблів», – сказав він.

Глава держави також закликав регіони долучитися до розробки цієї програми, особливо ті, які мають суднобудівельні традиції, відповідні кадри, заклади освіти та виробничі потужності.

ВІДРЕСТАВРУЮТЬ ОДЕСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ХУДОЖНІЙ МУЗЕЙ

В Одеському національному художньому музеї глава держави оглянув експозиції робіт Івана Айвазовського, Василя Кандинського, майстрів Одеської школи живопису, роботи художників ХХ століття та витвори сучасного мистецтва.

Також Володимир Зеленський переглянув виставку робіт Олександра Ройтбурда, який був директором цього музею у 2018-2021 роках. Після його смерті Президент України підписав указ про надання Одеському художньому музею статусу національного.

В Одеському національному художньому музеї постійно відбуваються публічні заходи, зокрема присвячені реалізації прав і свобод людини та розкриттю потенціалу української культури.

Президент зазначив, що держава зі свого боку має докласти зусиль для реставрації історичної будівлі музею та створити гідні умови для працівників музею.

Музей розташований у будівлі колишнього палацу Потоцьких, зведеній у 1810-1820 роках. Споруда є пам’яткою культурної спадщини національного значення.

Цьогоріч в рамках програми «Велике будівництво» розроблено проект проведення ремонтно-реставраційних робіт будівлі музею. Зокрема, заплановано відремонтувати перекриття, провести реставрацію стін, підлоги та стелі, забезпечити звуко- й теплоізоляцію, відремонтувати всі фасади та оновити освітлення, облаштувати інклюзивні санвузли й ліфт тощо. Завершення робіт очікується у 2025 році.

За матеріалами прес-служби Одеської обласної державної адміністрації