Скоєння насилля в сім‘ї, навмисне здій­снення фізичних, психологічних або економічних дій, в результаті яких наноситься шкода фізичному або психологічному здоров‘ю. З насиллям без перебільшення зустрічався кожен, але навряд чи ви знайдете людину, яка не розірвала стосунки з кривдником та продовжує з ним жити в родині та схоче поділитися власним досвідом. Про це слід мовчати, про це говорити соромно. Зазвичай жінка, яка ледь наважилась про це розповісти сусідам або родичам, відчуває неповагу.

Яким чином відбувається насилля?

Мені невідомо всі способи приниження, вони можуть бути постійними образливими поглядами, придирками, можуть бути жорстокими фізичними ушкодженнями. Може відбуватися економічне приниження, наприклад, забороною пити воду з крана, бо «не вона за неї заплатила». В народі досить відомий вислів «шматком хліба попрікає», а виявляється «вода теж тільки за гроші».

Я не працюю в службі порятунку жінок, які потерпають від насилля, я не знайомлюсь з матеріалами вироку тільки відносно таких осіб, але серед осіб, які скоїли злочини, є жінки, і вони стали засудженими тільки з причини постійного потерпання від насильства з боку чоловіків.

Кажуть, що щасливі родини схожі, а  нещасливі нещасні кожна по-своєму. Так і в цьому випадку, сім‘ї двох жінок-порушниць закону, які нанесли тяжкі тілесні ушкодження чоловікам, не схожі. В одному з цих випадків це призвело до смерті чоловіка. Жінка, яка скоїла вбивство свого чоловіка, розповіла, що він неодноразово відбував покарання у місцях позбавлення волі, в жодному разі не боявся знову потрапити туди, був агресивним, якщо вона не виконувала його команди або втікала з дому. Чекаючи в холодному сараї взимку, роздягнена, очікуючи, коли він залишить будинок, щоб забігти вдітися і вибігти знов. Але в будинку перебувала її матір – жінка похилого віку, яка не могла пересовуватись самостійно.

Скажіть, чи далеко можна втекти, коли не має іншого житла, не має грошей, освіти?  Так, були спроби… Неодноразові звернення до відділення поліції, навіть в тих випадках, коли це відбувалось в присутності сусідів, які не бажали підтверджувати, бо може раптово їхня хата запалати. Одного разу вона побігла до сусідки, а кривдник забіг до тієї ж хати і ножем погрожував дружині господаря. Якимось чином господарь вихватив за саме лезо того ножа, та навіть маючи поранення, закривавлений, він відмовився від заяви до поліції.

А як вам приклад, коли після відвідування стоматолога чоловік позбавив жінку зубів, для того, щоб не ходила більше до лікаря.  Думаєте суд, поліція, гаряча лінія, корекційні програми для кривдників, взагалі хтось або щось може його зупинити? Так, сон, якщо він на свободі, або ізоляція, якщо він утримується в установі відбування покарань.

Жінка, яка скоїла вбивство чоловіка-кривдника, звісно жалкує, розкаюється в скоєнні злочину, але прокручуючи знов і знов ситуацію, вона не знає, чи існував вихід із ситуації, яка склалась. По-перше, постійні погрози, залякування, образи, фізичне, сексуальне і економічне знущання повністю позбавило її волі, пригнічена, безсила, вона рятувала, як могла, своє місце під сонцем, бо воно існувало тільки там, прибираючи подвір’я, присадибну ділянку, в господарстві, скрізь і тут і в любому іншому місці, вона не могла бути господинею, її могли тільки дозволити існувати та надати дозвіл на життя і роботу, бо в іншому випадку можна бути порубаною на шматки і сгодованою собаці. Так у стані відчаю, як загнане звірятко, вона зрозуміла: «або він її вб‘є, або вона його».

Мені розповідали історії, коли жінка у собаки видирала хліб, щоб поїсти. А жила с кривдником, бо там її маленький синочок був, ріс в любові до свекрухи і з задоволенням плював на маму, бо вона погана.

Так, про це можна мовчати, можна робити вигляд, що ніколи про це нихто не повідомляв. Але від цього ми тільки гіршими людьми можемо стати, не осуджуючи, привітно вітаючись з кривдником, ми облегшуємо свій емоційний стан, не втручаючись у чужу сім‘ю, не в свою справу. У деяких випадках я чула, що була б вона краща за нього і не жила б с таким. Але в деякій мірі ви праві, тому що кривдник завжди обирає слабких, він залякує, людина втрачає орієнтир і покриття під ногами, вона може благати тільке про біологічне існування: тепло, їжу, відсутність гострого болю. Тривалий час перебуваючи під таким насиллям, зазнаючи його ще з дитинства і будучи свідком такого життя, вона не має іншої моделі сім‘ї. Кривдник не спробує завести відносини з власною жінкою, яка має гідність, вимоги і здатна захистити себе, він обов’язково «влюбиться» в сором‘язливу  і тиху, якої немає куди бігти.

Насилля в деяких  сім‘ях – це, мабуть, в більшості випадків традиційна справа:  «бо в сім‘ї може бути тільки один головним». В сучасних сім‘ях більше привернуто уваги до рівноправних відносин, в уцерковлених сім‘ях їснує повага як до чоловіка, який забезпечує турботу про родину, так і до жінки, але, погодьтеся, що так багато ми переймаємо з своїх родин. І тепер, коли кожен створив власну сім‘ю, ми знову можемо бути взірцем рівноправних відносин. Гендерні стереотипи заважають людям бути нормальними людьми в родині. Запам‘ятайте, що в родинах, де існує рівність, немає насилля.

І саме для тих, хто вважає спосіб насильства нормою, є зміни в законодавстві, які підсилюють відповідальність за скоєння домашнього насильства. Так, с першого разу домашній насильник не сяде, якщо його дії не призведуть до кримінального правопорушення. Для притягнення до відповідальності за ст. 126-1КК України, кривдник має тричі скоїти такі дії, на перший раз, якщо його визнають винним за ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, може бути притягнений до сплати штрафу від 170 до 340 гривен, або до арешту на строк до 7 діб, або громадських робіт строком від 30 до 40 годин. Другий раз винний може бути притягнутий за рішенням суду до арешту на строк до 15 діб, або притягнений до громадських робіт строком від 40 до 60 годин і з третьої разу наступають дії за ст. 126-1 КК України.

Існують обмеження до осіб, які скоїли домашнє насилля (с. 91-1КК України), так, можуть винести припис про заборону спільного проживання, таке рішення виноситься протягом 72 годин і може така заборона мати строк від 1 до 6 місяців з послідуючою можливістю подовження її дії.

Як діяти жінці під час відбування насильства?

Слід твердо знати ще до здійснення таких дій. Потерпіла особа заздалегідь повинна мати адресу, телефони довірених осіб, які можуть викликати поліцію та інші секретні інструменти, невідомі для кривдника, які можуть спасти і врятувати. Правопорушення відбуваються в стресовій ситуації та дезорієнтують потерпілу, після самого інциденту, зафіксувати і довести те, що відбувалося насильство буде набагато складніше, ніж, коли поліція буде сама свідком таких подій.

Але не тільки від поліції і суду, а від кожного з нас залежить, чи згодні ми допомогти, захистити, надати можливість врятуватись жінці, яка потерпає від насильства. Не варто закривати очі і думати, що хтось інший має зупинити насилля. Думайте разом, гуртуйтеся, допомагайте, підтримуйте!

Алла Мукієнко, начальник сектору пробації