А чи знаєте ви, що про Татарбунарське повстання, яке сталося у вересні 1924 року у Південній Бессарабії, знято художній фільм?

«Гнів» (рос. «Гнев») — молдовський радянський художній фільм, історична драма режисерів Миколи Гібу та Леоніда (Леонтія) Проскурова, знятий у 1974 році. В основі сюжету — складні стосунки двох братів, що стоять по різні боки барикад. Зрада одного з братів привела до стихійного повстання бідняків, яке охопило весь південь Бессарабії і було жорстоко придушене карателями з румунських окупаційних військ.

В картині відображено «процес 500», який відбувся над повсталими у кишинівській в’язниці у 1926 році. На ньому був присутній французький письменник Анрі Барбюс. Згодом він написав книгу «Кати».

У ролях:

• Олег Янковський — Леонте Чеботару

• Вікторія Федорова — Донка Младенова

• Клара Лучко — мадам Журжу

• Микола Олялін — Анрі Барбюс.

Проте, знімати картину у Татарбунарах 1973 року було неможливо, оскільки від села зразка 1924 року там нічого не збереглося — тоді воно було знищено артилерією та спалено. Згодом на його місці було побудовано нове сучасне село.

Художник-постановник Микола Апостоліді, на основі збережених малюнків, фотографій та спогадів селян зробив ескізи для зйомок. Бутафорські «Татарбунари» у 70 хат були зведені в околицях Ізмаїла, у села Озерне. Селяни підтверджували разючу подібність будівель з реальними Татарбунари 40-річної давнини.

Стрічка була прийнята до показу на всесоюзному екрані напередодні 40-річчя Татарбунарського повстання. Були надруковані афіші та плакати. Однак весь прокат склав декілька сеансів у кінотеатрі «Патрія» у вересні 1974 року та один сеанс в Ізмаїлі. Для прокату вона була заборонена. Одна із причин заборони – виїзд актриси Вікторії Федорової, яка грала головну роль, до США. У ті роки це прирівнювалося до державної зради. У 2016 році фільм показали в м. Татарбунари.

Текст підготувала Світлана Гриценко

фільм “ГНІВ” 1974 р.