Місто Татарбунари має давню та цікаву історію. Воно в різні часи належало і до Римської імперії, і до Молдовського королівства, було під владою Туреччини та Російської імперії. Назва міста також несе в собі частку тих далеких  часів.  Багато па­м’яток історії на території міста розповідають про певний період часу або історичну подію.

Татарбунарське повстання

Меморіал учасникам Татарбунарського повстання – візитівка  нашого міста. Але не всі знають, що саме на цьому місці у 1949 році було проведено перепоховання загиблих з околиці міста до новоствореного скверу, з метою подальшого встановлення пам’ятника загиблим учасникам повстання, і що  пам’ятників  було де­кілька.

Далекі 40-і. З приходом радянської влади на місці розстрілу (у наш час на цьому місці знаходиться па­м’ят­ний знак) встановлюється Хрест та табличка з написом від руки: «Тут поховано 105 бійців за визволення радянського народу, по звірячому вбитих румунськими катами за свою свободу».

1949 рік. Прийнято рішення про перепоховання – згідно постанови Ізмаїльської обласної ради депутатів трудящих і бюро обкому КП (б) У “Про створення пам’ятника на братській могилі героїв Татарбунарського повстання в районному центрі Татарбунари”. На обеліску з’являється напис: «Тут буде створено пам’ятник героям Татарбунарського повстання 16-18.09.1924р.» 16 вересня 1949 року під час перепоховання по місту проходить траурний мітинг, у якому приймає участь майже кожен татарбунарець.

Вже у 1951 році у м. Києві відбувається засідання Архітектурної ради при Начальнику управління по справам архітектури при Раді Міністрів УРСР, яка постановила, що проект пам’ятника героям Татарбунарського повстання, який був розроблений республіканськими науково-реставраційними виробничими майстернями (автори: скульптори Вронський М.К., Олейник А.П., архітектор Шевченко І.В) та пред’явлений на розгляд виконкому Ізмаїльської обласної ради депутатів одобрити.  

1956 рік. Встановлено перший пам’ятник учасникам Татарбунарського пов­стання.

1974 рік. Наближається 50-та річниця. Приймається рішення  про реконструкцію існуючого пам’ятника та створення меморіального комплексу учасникам Татарбунарського повстання. Вирішено змінити групову скульптуру, добавити барельєфи по периметру пам’ятника та встановити гранітні плити з висловами. І от,  16 вересня 1974 року відбувається святкове відкриття оновленого меморіалу, який і по сьогоднішній день височіє на своєму місці.

Так, немає вже барельєфів, внесено деякі зміни в оформлення постаменту, але сам пам’ятник залишився без змін. Щороку, 16 вересня до його підніжжя покладаються квіти. Сподіваємося, що незважаючи на зміну політичних лідерів та віянь, плин часу та інших аспектів сучасності, ця  пам’ятка історії  нашого краю залишиться в тому ж вигляді та стані, що маємо на даний час.

Інна Найдьонова-Кіріяк, директор музею