Напередодні Дня знань ми поспілкувалися з керівником відділу освіти Татарбунарської міської ради Ольгою Вихристюк. Вона відповіла на запитання, які пов’язані з майбутніми змінами в організації освітнього процесу в закладах загальної середньої, дошкільної, позашкільної освіти та цікавлять багатьох мешканців міста та сіл громади.

– Ольго Вікторівно, що змінилося в навчальному процесі в порівнянні з минулим роком?

Цього навчального року, навіть при введенні нових карантинних заходів, навчальні заклади міської ради готові до роботи як в очній, так і в змішаній чи дистанційній формі.

Завдяки тому, що депутатами Татарбунарської міської ради збережена мережа закладів освіти, з 1 вересня традиційно запрацюють 22 заклади освіти. Після завершення адміністративно-територіальної реформи до інших громад відійшли 7 закладів освіти, а в підпорядкування міської ради ввійшли два великих заклади дошкільної освіти сіл Білолісся та Нерушай. Тобто роботи у сфері освіти не зменшилось, а навіть додалося.

Користуючись нагодою, хочу щиро подякувати батькам за допомогу в проведенні ремонтів у класах, а також технічним працівникам, вчителям, керівникам закладів. Велика заслуга батьків в тому, що діти навчаються у затишних, комфортних класних кімнатах.

– Які на сьогодні зміни в харчуванні дітей в закладах загальної середньої та дошкільної освіти?

– Запропоновано дуже багато новацій в цьому питанні. Та мабуть і треба вводити зміни, бо діти не завжди хочуть їсти ті страви, які готують за старими рецептами. Якщо у них є гроші і можливість вони біжать на перерві до магазину і купують чіпси, сухарі, хот-доги, різні приправи, які не зовсім корисні для дитячого здоров’я.

В перспективному ме­ню, за яким запрацюють харчоблоки з 1 вересня 2021 року, вже враховано основні зміни в організації харчування

Слід зазначити, що в стравах, збільшується кількість овочів, м’яса та молочних продуктів. Буде зменшено кількість солі, цукру – вони майже відсутні, а також хліба. Передбачений і перелік страв, які будуть готувати для дітей, яким згідно медичних довідок протипоказано вживання деяких продуктів, наприклад тих, що мають в складі глюкозу, лактозу, деякі алергени.

– При введенні нового меню наскільки збільшиться ціна на харчування дітей?

– До кінця року ціни не будуть підвищуватися, бо договори на постачання продуктів харчування та готові страви заключені до 31 грудня 2021 року. З нового року ціни на страви в меню залежатимуть від цін за продукти харчування, але будемо враховувати і фінансові можливості батьків.

– Що ви можете сказати про фінансування закладів освіти у новій Татарбунарській громаді, після адміністративно-територіальної реформи?

– Заклади освіти фінансуються з різних джерел – це державний, місцевий бюджет, спец рахунки закладів освіти…

На утримання закладів освіти виділяється більша частина коштів з місцевого бюджету і освітньої субвенції – 149 мільйонів гривень, з яких більше 140 мільйонів – це тільки заробітна плата! За цю роботу від імені всіх педагогів висловлюю подяку міському голові Андрію Глущенку та всьому депутатському корпусу міської ради.

З державного бюджету були виділені кошти на придбання необхідного обладнання для харчоблоків на суму приблизно 200 тисяч гривень, які отримали три школи нашої громади: Татарбунарський НВК, ЗОШ  ім. В. З. Тура та Білоліська школа.

Кошти, отримані від оренди землі, керівництво шкіл витрачає на придбання оргтехніки, матеріалів для проведення ремонту будівель, ремонтні роботи класних приміщень проводяться переважно за спонсорські кошти батьків.

У 2021 році залишок освітньої субвенції склав майже 4,5 млн. грн. Нагадаю, що освітня субвенція надходить з державного бюджету на оплату праці педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти.  У нас працюють 109 педагогів в дошкільних навчальних закладах, та майже 300 вчителів – в школах. Технічний персонал закладів освіти отримує заробітну плату з місцевого бюджету. Після всіх передбачених законодавством виплат педагогам, залишок коштів ми маємо право використовувати на покращення матеріально-технічної бази шкіл.

Цього року за ці кошти ми зробили спортивний майданчик – футбольне поле в Татарбунарському НВК, нову підлогу в  спортивній залі  школи  ім. В. З. Тура з гарантійним строком на 20 років, робимо нову систему опалення і навіс над входом в Глибоківській школі.

За кошти субвенції з державного бюджету на Нову українську школу у нас всі 1-4 класи забезпечені сучасним мультимедійним обладнанням: придбані інтерактивні дошки, проєктори, принтери, ламінатори, парти, дидактичні матеріали та ін.

Завдяки сприянню депутата Одеської обласної ради Трифона Антова виділені кошти з обласного бюджету на завершення ремонту Струмківського НВК, куди буде переведений дитячий садок та перекривається дах на будівлі Нерушайського дитячого садка.

На будівлі трьох шкіл громади у вже є проєкти на капітальний ремонт і ми звертаємося за допомогою в їхній реалізації до бюджетів всіх рівнів. Вважаю, що попереду на нас чекає ще багато справ і плани будуть реалізовані.

  – Що чекає заклади освіти Татарбунарської об’єднаної територіальної громади найближчим часом та в перспективі?

– На сьогоднішній день завдяки нашій міській владі на території громади продовжують працювати всі заклади загальної середньої, дошкільної та позашкільної освіти. Хоча через низьку народжуваність протягом 2021 року в закладах дошкільної освіти міської ради була припинена діяльність 3 груп загального розвитку.

В перспективі нас чекає реорганізація закладів освіти. Прийнятий закон передбачає, що до 2027 року має бути впроваджена профільна освіта. В старшій школі повинно бути не менше двох паралельних класів і учні мають вибрати для себе відповідний профіль. До 1 вересня 2024 року після попереднього обговорення має бути сформований план реорганізації мережі освіти громади. Оскільки в багатьох сільських школах в старших класах вже сьогодні по 7-16 учнів, то після реорганізації за попередніми даними в громаді залишиться тільки три базові школи, до яких підвозитимуть старшокласників з інших закладів освіти.

– Як працює Татарбунарський інклюзивно-ресурсний центр в якому спеціалісти працюють з дітьми з особливими освітніми потребами?

– У 2020/2021 навчальному році функціонувало 10 класів з інклюзивною формою навчання в закладах загальної середньої освіти, в яких навчалось 23 дітей, та 3 групи в закладах дошкільної освіти, в яких виховувалось 5 дітей.

Татарбунарський інклюзивно-ресурсний центр продовжує проведення комплексних оцінок з метою визначення особливих освітніх потреб дітей, розроблення рекомендацій щодо освітніх програм, надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг відповідно до потенційних можливостей дітей. На підставі договорів також надаються послуги здобувачам освіти, які проживають на території Лиманської, Дивізійської, Тузлівської громад.

Рішенням сесії міської ради створений «Центр професійного розвитку педагогічних працівників», який має право проводити на місці щорічні курси з підвищення кваліфікації вчителів і вже провів навчання з директорами навчальних закладів та їхніми заступниками, які отримали відповідні сертифікати. Керівник центру Марія Георгіївна Паладій дуже активна, неодноразово перемагала в професійних конкурсах та вміє навчати педагогів.

– Ольго Вікторівно, скільки років Ви очолювали відділ освіти району до того як він перейшов до об’єднаної громади?

– Майже шість років – з 9 жовтня 2015 року. До того працювала начальником відділу організаційно-кадрової роботи райдержадміністрації. Також працювала начальником управління освіти Біляївської райдержадміністрації та до цього вже знала наскільки це велика відповідальність.

Я отримую задоволення від реальних результатів роботи освітян і бачу велику перспективу в розвитку нашої громади.

Підготував Володимир Акімов