Дошкільна освіта

За оперативними даними від закладів дошкільної освіти, станом на 1 серпня 2021 року 82% дітей у віці 2-5 років та 99% дітей віком 5-6(7) років охопленні навчанням у дитячих садках.

Так, У 2021 році в Татарбунарській громаді працює 8 закладів дошкільної освіти, та 2 дошкільні підрозділи в складі НВК. У них викладають 109 педагогів, а здобувають освіту 834 дошкільнят. 

Якщо ми візьмемо загальнодержавний масштаб, то проблема доступності дошкільної освіти в країні є актуальною. Наприклад, у густонаселених регіонах залишається проблема з нестачею місць.

Ми сміливо можемо констатувати той факт, що у громаді проблеми із нестачею місць немає. На 100 місцях в середньому виховується 68 дітей дошкільного віку. Але, разом і тим останні роки дошкільні навчальні заклади випускають майже в половину більше вихованців, ніж зараховують до навчання. Причиною цьому є зниження народжуваності. Саме через низьку народжуваність протягом 2021 року в закладах дошкільної освіти міської ради була припинена діяльність 3 груп загального розвитку.

Загальна середня освіта

Сьогодні Мережа закладів загальної середньої освіти налічує 10 закладів, в яких здобувають освіту 2890 дітей. Всього класів – 162.

Груп продовженого дня – 14, у них учнів – 304, вечірніх класів при денних школах – 3, у них здобувають освіту 82 учнів.

Як позитив, зазначу, що на сьогодні жодний заклад освіти не закритий. Органами місцевого самоврядування проведена значна робота щодо збереження мережі закладів освіти.

Але, якщо ми врахуємо демографічну ситуацію в громаді та вимоги законодавства у сфері освіти із змінами внесеними Законом № 1658-ІХ 15 липня 2021 року, то ми з вами вже сьогодні маємо обговорити перспективи формування мережі закладів освіти, що забезпечуватимуть здобуття повної загальної середньої освіти.

Зміни у законодавстві надали право міським радам приймати Рішення про утворення комунальних ліцеїв як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу).

Враховуючи, що «Для започаткування та проведення освітньої діяльності комунального ліцею засновник має забезпечити відповідність такого закладу освіти вимогам, що визначені цим Законом, положенням про ліцей та ліцензійними умовами, у тому числі щодо:

функціонування не менше двох класів за трьома профілями навчання на рівні профільної середньої освіти (протягом 10-12 років навчання учнів);…»

у нас з’явилася  можливість створити на території громади не один заклад загальної середньої освіти, який забезпечуватиме здобуття профільної середньої освіти  на рівні державних стандартів, а три.

До набуття чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв для запровадження якісної профільної середньої освіти» від 15 липня 2021 року № 1658-ІХПісля набуття чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв для запровадження якісної профільної середньої освіти» від 15 липня 2021 року № 1658-ІХ
1 ЗЗСО, який забезпечуватиме здобуття профільної середньої освіти  на рівні державних стандартів3 ЗЗСО, який забезпечуватиме здобуття профільної середньої освіти  на рівні державних стандартів
9 ЗЗСО, які забезпечуватимуть здобуття початкової та базової середньої освіти  на рівні державних стандартів7 ЗЗСО, які забезпечуватимуть здобуття початкової та базової середньої освіти  на рівні державних стандартів
Навчальний закладПрогнозована кількість здобувачів освіти у 9 класі
Баштанівський НВК5
Білоліський ЗЗСО18
Борисівський ЗЗСО19
Глибоківський ЗЗСО10
Дмитрівський ЗЗСО50
Нерушайський ЗЗСО16
Спаський ЗЗСО7
Струмківський НВК21
Татарбунарський ЗЗСО ім. Тура61
Татарбунарський НВК ЗЗСО – гімназія79

Реорганізація, зміна типу, ліквідація закладу загальної середньої освіти у сільській місцевості допускається лише після громадського обговорення проекту відповідного рішення засновника, який оприлюднюється не менше ніж за один рік до прийняття відповідного рішення.

 До 1 вересня 2024 року плани формування мережі закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, вже мають бути затвердженні.

Законом передбачено: «При формуванні проектів державного бюджету на 2022-2030 роки передбачати субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти “Нова українська школа”, у тому числі з метою запровадження трирічної профільної середньої освіти в рамках дванадцятирічної повної загальної середньої освіти».

Нові норми та порядок організації харчування в закладах освіти

Харчування в закладах освіти Татарбунарської міської ради організовано таким чином, що всі здобувачі  освіти та педагогічні працівники мають можливість харчуватися в їдальнях.

100% дітей пільгового контингенту (149 – учнів ЗЗСО, 76 – вихованців ЗДО) харчуються за рахунок міської ради (2 851,6 тис. грн.)

Учні 1-4 класів Баштанівського НВК харчуються за рахунок спонсорських коштів (Кожухаренко Віктор Олександрович 75 тис. грн.)

За рахунок того, що шкільні харчоблоки передані в оренду, здобувачі освіти, що не входять до пільгового контингенту мають можливість харчуватися за кошти батьків. Для Баштанівського НВК харчування за кошти батьків організовується відділом освіти.

За ініціативи Олени Зеленської розпочалась реформа шкільного харчування. Вже в березні 2021 року Уряд затвердив нові норми та порядок організації харчування у закладах освіти (постанова КМУ від 24.03.2021 № 305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку»).

Враховуючи нові норми, для закладів освіти Татарбунарської міської ради розроблене перспективне сезонне меню, яке погоджене з територіальним органом Держпродспоживслужби. За ним запрацюють харчоблоки з 1 вересня 2021 року.

Основні зміни до норм в закладах освіти Татарбунарської громади з 1 вересня 2021 року:

  • кількість цукру зменшиться у 2-2,5 рази;
  • кількість фруктів збільшиться;
  • кількість хліба на 1 прийом їжі зменшиться з 60-80 г до 30-50 г;
  • кількість м’яса збільшиться, залежно від віку дітей;
  • кількість молочних продуктів збільшиться.

Новими нормами передбачено організацію дієтичного харчування. Відповідно до медичної довідки, виданої лікарем, в якій зазначено особливі дієтичні потреби здобувача освіти із встановленим діагнозом, та заяви батьків в меню вводяться продукти та страви, що не містять алергенів.

Нова українська школа

Нова українська школа – це ключова реформа Міністерства освіти і науки. Головна мета – створити школу, в якій буде приємно навчатись і яка даватиме учням не тільки знання, як це відбувається зараз, а й уміння застосовувати їх у повсякденному житті.

Як і передбачено новим Стандартом початкової освіти вчителі початкової школи протягом 2018, 2019 років пройшли перенавчання та почали працювати за іншими підходами.

Вчителі впроваджують нову модель оцінювання учнів у межах Нової української школи. Тепер замість звичних табелів у кінці року учні перших класів отримують Свідоцтво досягнень.

Вчителі вчаться навчати по-новому, отримавши свободу дій – обирати навчальні матеріали, імпровізувати та експериментувати.

Цим часом орган місцевого самоврядування, орган управління працювали над створенням освітнього середовища, оновленням матеріально-технічної бази.

Спільно із вчителями прагнули розташувати 7 обов’язкових осередків для класу НУШ.

Позашкільна освіта

Позашкільна освіта є невід’ємним складником системи освіти, і спрямована на розвиток здібностей дітей та молоді у сфері освіти, науки, культури, фізичної культури і спорту, технічної та іншої творчості, здобуття ними первинних професійних знань, вмінь і навичок, необхідних для їх соціалізації, подальшої самореалізації та/або професійної діяльності.

Татарбунарська міська рада 4 січня 2021 року прийняла доленосне рішення для закладів позашкільної освіти, вступивши засновником комунальних закладів «Татарбунарська районна дитячо-юнацька спортивна школа», «Татарбунарський будинок дитячої та юнацької творчості». Завдяки цьому рішенню дані заклади освіти продовжили повноцінне функціонування.

Сьогодні 1378 дітей (35,8% дітей від загальної кількості учнів ЗЗСО) охоплені позашкільною освітою.

Інклюзія

В закладах освіти Татарбунарської міської ради за заявами батьків створюються умови для здобуття освіти дітям з особливими освітніми потребами.

Щороку зростає кількість класів і груп із інклюзивною формою навчання. У 2020/2021 навчальному році функціонувало 10 класів в закладах загальної середньої освіти, в яких навчалось 23 дітей, та 3 групи в закладах дошкільної освіти, в яких виховувалось 5 дітей.

Татарбунарський інклюзивно-ресурсний центр в січні поточного року, змінивши засновника, продовжує проведення комплексних оцінок з метою визначення особливих освітніх потреб дітей, розроблення рекомендацій щодо освітніх програм, надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг відповідно до потенційних можливостей дітей.

На підставі договорів про співробітництво територіальних громад у сфері забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами наш інклюзивно-ресурсний центр надає також послуги здобувачам освіти, які проживають на території Лиманської, Дивізійської, Тузлівської громад.

Робота центру професійного розвитку педагогічних працівників

Одним із пріоритетних напрямів реформування  системи освіти  в Україні стало створення мережі Центрів професійного розвитку педагогічних працівників, на які покладені абсолютно нові інформаційно-методичні,  консалтингові та сервісні функції.

Татарбунарською міською радою утворений Центр професійного розвитку педагогічних працівників.

Сьогодні Центр обслуговує 535 педпрацівників 25 закладів дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти, які перебувають у комунальній власності Татарбунарської міської ради і Лиманської сільської ради.

У форматі онлайн-опитування (гугл-форми) Центр провів  моніторинг, до якого долучилося 364 педагоги. На його основі визначено пріоритетні  тематичні напрями супроводу професійного розвитку педпрацівників громад.  Це, насамперед,  організація дистанційного навчання.

Станом на 1 серпня 2021 року проведено 142 індивідуальні консультації для педпрацівників за їх запитами з різних проблем управлінської та педагогічної діяльності. Здійснено персональний супровід педпрацівників під час підготовки їх до участі в конкурсі «Учитель року».

Центр забезпечує організацію підвищення кваліфікації усіх педпрацівників  на базі  обраних ними  закладів, а також розпочав свою роботу і як суб’єкт підвищення кваліфікації.

В роботі Центру постійно використовуються гугл-анкети зворотного зв’язку для вивчення результативності проведених заходів. Приємно констатувати, що є постійні замовлення на тренінгові консультації та схвальні відгуки. Сподіваємося, що робота Центру допоможе педагогам  підвищити якість освітнього процесу і сприятиме їхньому професійному зростанню.

У талановитих вчителів – талановиті учні

У минулому навчальному році учні здобули багато перемог завдяки наставництву педагогів.

– 9 призових місць у Міжнародних і Всеукраїнських інтелектуальних і творчих змаганнях, олімпіадах, конкурсах (дистанційно);

– 97 перемог в обласних етапах Всеукраїнських інтелектуально-дослідницьких, творчих конкурсах, змаганнях (дистанційно);

– 5 призових місць в обласному етапі конкурсу-захисту МАН (дистанційно);

– 1 перемога в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу «Юний дослідник»;

– 1 перемога в командному заліку в обласній спартакіаді школярів з шахів та шашок;

– 25 спортивних командних перемог і загальне І місце в обласній спартакіаді.

Цього року ми маємо 1 срібного і 11 золотих медалістів. 1 випускник всі обрані ним предмети на зовнішньому незалежному оцінюванні склав на 12 балів.

Вчителі, які взяли участь у зональному турі всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2021» посіли призові місця.

І місце у номінації «Математика» – Зажиренко Іван Вікторович, вчитель Татарбунарського закладу загальної середньої освіти ім. В.З.Тура.

ІІІ місце у номінації «Українська мова та література» – Топал Олена Вікторівна, вчитель Татарбунарського НВК «Заклад загальної середньої освіти – гімназія».

ІІІ місце у номінації «Трудове навчання» – Базан Килина Андріївна, вчитель Дмитрівського закладу загальної середньої освіти.

Фінансування

 

Джерело фінансуванняНапрямок фінансуванняТис.грн.
Міський бюджетзаробітна плата технічного персоналу, працівників ЗДО, ЗПО, БДЮТ, ДЮСШ, ІРЦ, ЦПРПП, утримання закладів освіти – вугілля, електроенергія, вода, харчування пільгового контингенту здобувачів освіти, співфінансування НУШ, ноутбуків та ін.  61 452
Освітня субвенціязаробітна плата педагогічних працівників77 277
Додаткова дотаціязаробітна плата техпрацівників2 643
Субвенція з державного бюджету НУШпридбання сучасних меблів, комп’ютерного обладнання, засобів навчання та обладнання1 034
Субвенція з державного бюджетунадання освіти особам з особливими освітніми потребами (проведення (надання) корекційно-розвиткових занять (послуг) в інклюзивних класах закладів загальної середньої освіти)367
Субвенція з державного бюджетунадання освіти особам з особливими освітніми потребами (проведення (надання) корекційно-розвиткових занять (послуг) в інклюзивних групах закладів  дошкільної  освіти)83
Залишок освітньої субвенціїкапітальні ремонти, закупівля сучасних меблів,  закупівля комп’ютерного та мультимедійного обладнання, протипожежні заходи  , придбання обладнання для котелень4 741
Обласний бюджеткапітальні ремонти1 550

 

Бюджет міської ради
ВсьогоВ тому числі видатки на освіту
209 000149 147

                                                                                                    

До початку 2021/2022  навчального року в закладах освіти Татарбунарської міської ради проведено поточні та капітальні ремонти  приміщень.

За рахунок залишків освітньої субвенції:

– проводиться капітальний ремонт спортивної зали та частини приміщень будівлі комунального закладу  «Татарбунарський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів ім.В.З.Тура» Татарбунарської міської ради Одеської області  на суму  600,0 тис.грн.;

– проводиться капітальний ремонт спортивного майданчика комунального закладу «Татарбунарський навчально-виховний комплекс «Заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів – гімназія» Татарбунарської міської ради Одеської області на суму  713,274 тис.грн.;

– проводиться капітальний ремонт огорожі КЗ «Татарбунарський НВК «ЗЗСО І-ІІІ ступенів – гімназія» Татарбунарської міської ради Одеської області на суму  138,0 тис.грн.;

– проводиться  капітальний ремонт будівлі (системи опалення та навісу) КЗ «Глибоківський ЗЗСО І-ІІІ ступенів» Татарбунарської міської ради Одеської області на суму  272,414 тис.грн.;

– планується проведення  капітального ремонту будівлі (ремонт даху) КЗ «Борисівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів» Татарбунарської міської ради Одеської області на суму  500,0 тис.грн.;

За рахунок коштів обласного бюджету:

– здійснено капітальний ремонт будівлі КЗ “Струмківський НВК “ЗЗСО-І-ІІІ ступенів – ЗДО” Татарбунарської міської ради Одеської області  на суму  390,0 тис.грн.;

– проводиться капітальний ремонт покрівлі даху майнового комплексу КЗ ДО (ясла-садок) «Веселка» Татарбунарської міської ради Одеської області на суму  1160,0 тис.грн.

За рахунок капітальних видатків з міського бюджету була придбана електроплита з духовою шафою для КЗДО (ясла-садок) «Незабудка» комбінованого типу Татарбунарської міської ради Одеської області на суму -27,9 тис.грн.

Тези доповіді на педагогічній конференції

Ольга Вихристюк, начальник відділу освіти Татарбунарської міської ради