В рамках спільного проекту Українського кризового медіа центру та Естонського центру Східного партнерства організована була зустріч для регіональних журналістів семи областей на провідну тему вакцинації, про яку знає все Федір Лапій. Він – кандидат медичних наук, доцент кафедри дитячих інфекційних захворювань з курсом імунології Національного університету охорони здоров’я (НУОЗ) України імені П.Л. Шупика, голова правління ГО «Батьки – за вакцинацію», голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики при Міністерстві охорони здоров’я України (НТГЕІ).

Сьогодні в технічній групі з питань імунопрофілактики працює 10 експертів: епідеміолог, інфекціоніст, лікар сімейної медицини, мікробіолог, педіатр, вірусолог та спеціалісти громадського здоров’я та комунікацій. Найбільші напрацювання для Міністерства здоров’я – це рекомендації щодо часового інтервалу між дозами вакцинації та пріоритетні групи населення для проведення щеплення.

Головне завдання – мінімізувати навантаження на систему надання медичної допомоги та кількість втрат через COVID-19. Про те, чи готова Україна до нової хвилі коронавируса, як мотивувати людей 60+ та лікарів вакцинуватися, а також про вакцинацію дітей, журналісти розпитували у лікаря-інфекціоніста Федора Лапія.

– Міжнародний сертифікат або імунні паспорти?

– Кожен, хто отримав дві дози вакцини, має право отримати на руки міжнародний сертифікат про щеплення у свого семейного лікаря або в додатку «Дія». Імунні паспорти в розробці щодо інформації про те, чи ви хворіли, чи є антитіла, чи вакцинувались. Для цього не потрібно йти до лікаря, достатньо відкрити додаток «Дія».

– Треба ставити щеплення, якщо людина перехворіла коронавірусною інфекцією?

– Вакцинація може бути проведена раніше 6-місячного терміну, бо раніше цей термін був гарантією, що людина не захворіє вдруге. Після перенесеного коронавируса можна ставити вакцину вже через три місяці. Рекомендації змінюються, і ми повинні бути до цього готові. Про коронавіруси дані ще збираються і будуть оновлюватися.

– Які вакцини є в Україні?

– Щеплення здійснюють вакцинами Comirnaty/Pfizer-BioNTech, CoronaVac/Sinovac Biotech, AstraZeneca (Covishield, SKBio) та Moderna. Кожна з цих вакцин ефективно запобігає тяжкому перебігу хвороби й рятує життя.

На території обслуговування Центру первинної медико-санітарної допомоги (Татарбунарська, Лиманська, Дивізійська ОТГ), щодня можно вакцинуватися препаратами CoronaVac/Sinovac Biotech, AstraZeneca (Covishield, SKBio), для організованих колективів – Comirnaty/Pfizer-BioNTech.

Щодо російської вакцини Спутнік V, то вона в Україні не з’явиться, вважає Лапій. По-перше, в Європі її досі не схвалили. По-друге, вона виробляється країною-агресором.

– Яка ситуація в країні на зараз?

– Процес розпочався 24 лютого 2021 року, і був розбитий на п’ять етапів. За основний критерій розподілу етапів взяли принцип: кожна наступна категорія має умовно менший ризик заразитися, ніж попередня. Згідно з офіційним сайтом МОЗ передбачено таку черговість вакцинації проти COVID-19 в Україні:

1-й етап – медики, які працюють із пацієнтами з COVID-19, персонал та мешканці закладів для літніх людей, військовослужбовці на фронті (приблизно  367 тис. людей);

2-й етап – решта медичних працівників, люди віком 80+ та соціальні працівники (приблизно 3 млн людей);

3-й етап – люди віком 65–79 років, працівники критично важливих структур державної безпеки, працівники сфери освіти (приблизно 7 млн людей);

4-й етап – люди віком 60–64 роки, люди з хронічними захворюваннями, люди, що працюють та відбувають покарання в місцях обмеження волі (приблизно 11 млн людей);

5-й етап – решта дорослого населення України (приблизно  13 млн людей).

Проти COVID-19 повністю вакциновано більше 3,62 млн українців, введені дози більше 8,93 млн. українців. Зараз розпочатий 5-й етап вакцинації та зняті обмеження за віком.

ВАКЦИНУВАТИСЯ МОЖУТЬ ВСІ БАЖАЮЧІ!

– Можна вакцинувати дітей із груп ризику?

– НТГЕІ ухвалила рішення рекомендувати МОЗ вакцинувати дітей із груп ризику. Наприклад, дитина з онкологією, то її вакцинують, якщо в інструкції до вакцини зазначено, що вона дозволена для цього віку. Для такої вакцинації дітей з 12 років, згідно з інструкцією до препарату, може застосовуватися, зокрема, вакцина Pfizer.

– Кому можна або не можна вакцинуватися?

– Наказ № 2070 від 11.10.2019 року «Про внесення змін до календаря профілактичних щеплень в Україні та перелік медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень» детально викладає відповіді на питання, кому дозволено вакцинуватися, у кого є певні застереження, кому протипоказано робити щеплення.

– Як записатися на вакцинацію від COVID-19?

– Треба звернутися до пункту щеплення, який працює щодня за графіком у закладі первинної медичної допомоги, зателефонувавши в реєстратуру або до сімейного лікаря.

· Через портал чи мобільний застосунок «Дія».

· Також за телефоном чи онлайн можна зареєструватися на щеплення до центрів масової вакцинації, які відкриваються в різних містах України та працюють у робочі й вихідні дні.

· Люди, які не можуть самостійно пересуватися, можуть викликати мобільну бригаду з вакцинації додому за номером контакт-центру МОЗ 0 800 60 20 19 або через свого сімейного лікаря. Мобільна бригада виїджає 2-3 рази на тиждень для вакцинації організованих колективів.

· За допомогою інтерактивної карти на сайті РНБО:

Знайдіть на карті необхідний населений пункт. Оберіть розділ «Інфраструктура імунізації населення», а потім «Пункти щеплення».

Знайдіть на карті найближчий зручний пункт щеплення та з допомогою вказаних контактів зв’яжіться з пунктом для запису.

https://health-security.rnbo.gov.ua/vaccination – сайт РНБО отримання інформації про вакцинацію по областям, по віку і т.д. Також повний перелік пунктів та центрів з адресами й телефонами є на сайті vaccination.covid19.gov.ua

Детальну інформацію про коронавірус можна отримати на сайті Національної служби здоров’я https://nszu.gov.ua/covid або vaccination.covid19.gov.ua:

1. пацієнтам

2. лікарям

3. органам місцевого самоврядування

4. оперативний моніторинг ситуації довкола COVID-19

5. інформація щодо тестування та стаціонарного лікування пацієнтів з COVID-19

6. лікарні для госпіталізації пацієнтів з COVID-19

7. інформація про залишки лікарських засобів.

– Де можна знайти всі відповіді про вакцинацію?

– В Україні вийшов збірник відповідей на найпоширеніші запитання про вакцинацію  проти COVID-19 для практичного використання медичними працівниками та впровадження в освітній процес в закладах фахової передвищої та вищої освіти, який підготували представники ГО «Батьки за вакцинацію» за підтримки Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я та міжнародних партнерів.

Збірник «100+ відповідей на запитання про вакцинацію проти COVID-19» містить 10 розділів, в яких доступною мовою йдеться про те, як працюють різні типи вакцин, як вимірюють їхню ефективність і перевіряють їхню безпечність, як робити щеплення людям з серйозними захворюваннями (наприклад з онкохворобами), кому не можна робити щеплення, які є реакції на вакцини, як поводити себе після щеплення тощо. Електронну версію збірника можна знайти  в інтернеті. Невдовзі з’являться і паперові екземпляри, які отримають лікарі й медичні сестри в усіх регіонах України.

Поки вакцинація проти Covid-19 не є обов’язковою ні в одній країні світу, проте експерти настійно рекомендують зробити щеплення здебільшого дорослого населення – за винятком тих, кому це може бути протипоказано за станом здоров’я.

Роздуми одного сімейного лікаря на тему «А тепер про те, як же я зважилася…»

“Думаю, що багато моїх пацієнтів чекали від мене інформацію про те, як же я ставлюся до всього цього. Якщо чесно, то моє ставлення до вакцинації проти COVID-19 було неоднозначним. Я завжди була ЗА вакцинацію, але по відношенню до імунізації проти коронавірусу було більше питань, ніж відповідей. Цей процес я відкладала. Боялася так само, як і кожен з вас. Дуже багато читала, аналізувала. І ось, ми з чоловіком зважилися зробити перший крок до боротьби з Ковідом! Я не знаю, що буде через 6 місяців, через рік… Але розумію, що діяти потрібно зараз! Переживаю я? Скоріше ТАК, ніж ні… і це нормальний стан кожної людини! Врешті, я морально налаштувалася і ось – щеплення зроблено. Через 7 годин після вакцинації мій загальний стан був задовільним. Температура нормальна. Боліло плече у місці ін’єкції. У чоловіка – все протікало так само. Наступного дня почувала себе відмінно! Температури теж не було. Знову трохи боліло плече. Всім бажаю триматись на позитиві! Бережіть себе і своїх близьких!”

*   *   *

Вакцинация – эффективный метод ограничения распространения инфекционных заболеваний.

Получение вакцины против COVID-19 может помочь предотвратить тяжелое течение заболевания, даже если вы заразитесь COVID-19.

Вакцинация помогает вашему организму выработать иммунитет к вирусу, который вызывает COVID-19, не болея.

Вы защитите других – семью, друзей и знакомых, особенно тех, у кого повышен риск серьезно заболеть COVID-19.

Ваш пример может побудить других к вакцинации – ваших родственников или друзей.

Інга Калін, учасниця медіалабораторії