Умови призначення і надання житлової субсидії регулюються Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (зі змінами).

Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багато­квартирним будинком. Право на її  отримання мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Житлова субсидія призначається одному з членів домогосподарства, які:

·  зареєстровані в житловому приміщенні (будинку);

·  не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому на підставі договору наймання (оренди) житла, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, в разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги;

·  не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому без укладеного договору наймання (оренди) житла, в разі, коли вони є внутрішньо переміщеними особами.

У випадку призначення субсидії за фактичним місцем проживання склад домогосподарства декларується з додаванням до заяви відповідних документів, що підтверджують проживання за фактичною адресою домогосподарства.  Житлова субсидія не може призначатися одночасно за зареєстрованим місцем проживання особи та за місцем її фактичного проживання.

Водночас житлову субсидію може бути призначено без урахування осіб, які зареєстровані, але фактично не проживають за місцем реєстрації. У таких випадках субсидія призначається за рішенням УСЗН районної державної адміністрації та на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов проживання.

Для прийняття обґрунтованого рішення громадянину необхідно подати додаткові підтверджуючі документи, зокрема стосовно місця проживання/роботи відмінному від адреси домогосподарства.

 Такими підтверджуючими документами можуть бути:

· довідка, що підтверджує місце перебування особи на території іншої адміністративно-територі­альної одиниці у зв’язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання;

· довідка про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні (будинку);

· акт обстеження матеріально-побутових умов проживання, складений селищною, сільською або міською радою;

· акт житлово-експлуатаційної організації про фактично проживаючих осіб,

· договір оренди житла в іншому місці тощо.

Не можуть бути прийняті позитивні рішення щодо призначення житлової субсидії без урахування осіб, які зареєстровані, але фактично не проживають за місцем реєстрації щодо виключення із складу домогосподарства членів однієї сім’ї, а також непрацюючих працездатних осіб, які не сплатили єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і які перебували за кордоном сукупно більше 60 днів.

Документи, які подаються для отримання житлової субсидії:

·заява про призначення та надання житлової субсидії в грошовій формі за формою;

· декларація про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою;

·довідки про доходи – в разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в Державній податковій службі, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

· копія договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);

·договір наймання (оренди) житла (в разі наявності);

· інші документи, які необхідні для прийняття рішення (що підтверджують фактичне непроживання особи за адресою).

Термін призначення житлової субсидії

Житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багато­квартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується:

·  на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня;

·  на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня.

Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік за особистим зверненням громадян. При цьому житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг розраховується з місяця звернення за її призначенням до кінця поточного календарного року.

Для орендарів житлового приміщення (будинку) житлова субсидія призначається за наявності договору наймання (оренди) житла з місяця звернення до дати закінчення опалювального сезону, але не більш як до кінця місяця, в якому закінчується строк дії договору наймання (оренди) житла. На наступний строк житлова субсидія призначається за особистим зверненням орендаря.

Для внутрішньо переміщених осіб житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається за наявності довідки внутрішньо переміщеної особи.

Татарбунарський відділ со­ціального захисту населення управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської РДА