До Татарбунарського районного суду звернувся чоловік із заявою про встановлення факту смерті на Тимчасово окупованій території України.

Разом зі своєю дружиною заявник проживав в Донецькій області. Приблизно останні 3 роки жінка не виїздила за межі окупованої території, так як хворіла, тому свою пенсію через УПФУ вона не отримувала. На початку 2021 року жінка померла. За місцем проживання чоловік отримав лікарське свідоцтво про смерть дружини і на його основі отримав свідоцтво про смерть, видане незаконним терористичним формуванням «ДНР».

Звернувшись до ПФУ, чоловік отримав відповідь про те, що він має право отримати допомогу на поховання та недотриману пенсію за померлу дружину в разі пред’явлення свідоцтва про смерть. При зверненні до відділу ДРАЦС з питанням отримання свідоцтва про смерть дружини він отримав відмову у зв’язку з тим, що ним не були подані документи на підтвердження факту смерті, які б відповідали українському законодавству.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами або особами є недійсним і не створює правових наслідків.

Судом задоволено заяву та встановлено факт смерті дружини заявника на тимчасово окупованій території України.

Довідково:

За період тимчасової окупації Російською Федерацією невід’ємних частин території України – Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а також окремих районів у Донецькій та Луганській областях, українськими судами було ухвалено більше 100 тисяч рішень про встановлення фактів народження або смерті осіб на тимчасово окупованій території України. До Татарбунарського районного суду Одеської області зверталося 3 особи з аналогічними заявами. Всі заяви судом задоволено.

Ірина Коваленко, прес-секретар Татарбунарського районного суду