Історія свята

30 вересня за народним календарем – свято Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії. Багато дівчат саме сьогодні святкували свої іменини, адже зазначені імена користувалися в минулому великою популярністю. Ця традиція набула такого поширення, що 30 вересня почали називати “бабські іменини” і вітати зі святом всіх жінок. У цей день існував звичай, за яким жінки мусять добре поплакати, розповідаючи всі свої біди і нещастя, а вже потім починати готувати святкові пиріжки.

Переказ свідчить, що сама Софія була вдовою і займалася вихованням своїх дочок, прищеплюючи їм віру в Господа з самого дитинства. Однак у той час повсюдно було поширено язичництво, а тому, імператор, дізнавшись про чотирьох християнках, вирішив звернути їх у свою віру. Але дівчата виявилися непохитними і відкинули не тільки вмовляння імператора, але навіть і подарунки. За це їх піддали численним мукам, а потім обезголовили, і лише тільки тоді три дівчата загинули. Сама ж Софія, поховавши своїх дочок, померла від горя через три дні. Згідно писанню, на момент смерті Вірі було 12 років, Любові – 9, а Надії – 10. До речі, існує версія, що дівчата носили грецькі імена: Пістіс, Елпіс і Агапе, які були переведені на російську мову. Ім’я Софії означає «мудрість».

Що не можна робити

Багато дівчат 30 вересня відзначали свої іменини, оскільки вищевказані імена були дуже популярні на Русі. З тієї причини, що день ангела відзначали багато, придумали спільне свято і назвали його бабські іменини, після чого почали вітати всіх жінок. За старовинною традицією належало 30 вересня як слід поплакати про рідних і близьких, про свою сім’ю. Потім можна було братися за приготування пирогів і кренделів.

Традиції та заборони

У день Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії жінки колись починали ранок голосним плачем, яким віддавали пам’ять загиблим святим. А цей плач вважався оберегом для сім’ї на цілий рік. 30 вересня жінкам не можна нічого робити по дому.

Також у цей день не можна було влаштовувати ніяких гулянь. Категорично забороняється проводити вінчання і весілля.